OK

 

تجارت ايران - بلژيک به کمتر از نصف رسيده است...

رئيس سازمان توسعه تجارت ايران از حجم تجارت ۴۰۰ ميليون دلاري تجارت ايران - بلژيک در سال خبر داد و گفت: اين در حالي است که قبل از تحريم ميزان مبادلات تجاري دو طرف بيش از يک ميليارد دلار بوده است.

به گزارش ايسنا، مجتبي خسروتاج - قائم مقام وزير صنعت، معدن و تجارت - در همايش اقتصادي تجار ايران و بلژيک که امروز (يکشنبه) با حضور يک هيات عالي رتبه دولتي از سازمان‌هاي توسعه صادرات و سرمايه گذاري ايالت‌هاي فلاندر، والوني و بروکسل و نيز يک هيات ۲۰۰ نفره متشکل از تجار و بازرگانان بلژيکي برگزار شد، اظهار کرد: همواره روابط خوبي بين ايران و بلژيک در بخش اقتصادي برقرار بوده است و همواره سياست ايران توسعه روابط تجاري با کشورهاي مختلف است.

وي ادامه داد: توسعه کارآفريني و حرکت به سمت اقتصاد غيرنفتي نيازمند مشارکت بخش خصوصي است. اگر اقتصاد نفتي موجب شکل گيري اقتصاد دولتي شده است بايد با اقتصاد غيرنفتي زمينه مشارکت اهاد مختلف مردم را ايجاد کنيم.

رئيس سازمان توسعه تجارت ايران با تاکيد بر اينکه در زمينه فناوري‌هاي دانش‌بنيان، جمهوري اسلامي ايران حمايت‌هاي لازم را که در بعد تسهيلات بانکي و چه در زمينه جوايز و مشوق‌هاي صادراتي مد نظر قرار مي‌دهد و اين يکي از سياست‌هاي کلان کشور است. بنابراين شرکت‌هاي بلژيکي مي‌توانند در بخش‌ همکاري‌هاي دانش‌بنيان به شرکت‌هاي ايراني فکر کنند.

خسروتاج ادامه داد: يکي ديگر از موضوعات اساسي مد نظر ما بهره‌بري است تا بتوانيم با کاهش هزينه موجبات رقابت در بازارهاي جهاني را فراهم آوريم. بنابراين بهره‌بري چه در حوزه انرژي چه در زمينه بالا بردن بازدهي نيروي انساني مورد حمايت وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

وي با تاکيد بر اينکه ايران بر صادرات کالا با بالا بردن ارزش افزوده تاکيد دارد، بيان کرد: اگر بتوانيم با کمک شرکت‌هاي بلژيکي، ارزش افزوده محصولات خود را در صادرات بالا ببريم، تمايل زيادي به همکاري با اين شرکت‌ها داريم و حمايت و تسهيلات لازم را در اختيار اين شرکت‌ها قرار مي‌دهيم.

رئيس سازمان توسعه تجارت ايران با اشاره به اينکه توسعه ترانزيت يکي از اولويت‌هاي اقتصادي ايران است، خاطر نشان کرد توسعه بنادر، بزرگراه‌ها و ترمينال‌ها از جمله مسائلي است که موجب توسعه ترانزيت مي‌شود و شرکت‌هاي بلژيکي مي‌توانند نقش قابل اشاره‌اي را در اين بخش ايفا کنند.

خسروتاج ادامه داد: سرمايه گذاري خارجي در زمينه توسعه صادرات يکي از نياز هاي اساسي ما است و بايد به اين نکته اشاره کنيم که نرخ پول در بازار اروپا پايين و در بازار ايران بالاتر است و اين مسئله‌اي براي سرازير شدن سرمايه براي توليد در اين خواهد بود. اگر فضاي کسب و کار مناسب را براي سرمايه گذار فراهم کنيم بايد بدانيم سرمايه از جايي که کارمزد بالاتر است به جايي که کارمزد پايين‌تر است سرازير مي‌شود و در بخشي قرار مي‌گيرد که سود بالا است.

وي همچنين به ويژگي‌هاي خاص جغرافيايي ايران در منطقه اشاره کرد و گفت: دسترسي ايران به بازارهاي همسايه يکي از ظرفيت‌هاي قابل اشاره کشور است که در ساير کشورهاي منظقه آن‌را نمي‌بينيم. علاوه بر اين بخش صنعت، پتروشيمي، برق و گاز از برنامه هاي مورد تاکيد ماست و بايد بدانيم که ۱۲ شرکت بزرگ نفت و گاز و پتروشيمي در بلژيک دفترخانه دارند که همين مسئله عاملي براي توسعه سطح همکاري دو کشور در بخش‌هاي ذکر شده است.

وي با تصريح اينکه از حجم تجارت ما بين ايران و بلژيک راضي نيستيم، عنوان کرد: حجم تبادلات تجاري دو کشور حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ ميليون دلار در سال است که قبل از تحريم نيز اين رقم بالغ بر يک ميليارد دلار بوده است.

به گزارش ايسنا، جريد بورژوا - نخستوزير ايالت فلاندر بلژيک - نيز در اين همايش با اشاره به اينکه فضاي کسب و کار در بلژيک با توجه به پتانسيل شرکت‌هاي ايراني فرصت مناسبي را براي افزايش سطح تبادلات ايجاد مي‌کند، گفت: با توجه به افزايش سطح تعامل ايران با دنيا پس از تحريم شاهد حضور شرکت هاي ايراني در بازار اروپا طي چند سال آينده خواهيم بود و بايد بدانيم که فنلاندر دروازه تجارت اروپا است که در اين نقطه فرهنگ‌هاي يکديگر با هم تلاقي دارند.

جريد بورژوا با تاکيد بر اينکه ايران شريک تجاري مهمي براي منطقه و کشور بلژيک بوده است، يادآورد شد: خوشحالم که روابط دو کشور قطع نشود و مجددا مشارکت‌هاي تجاري ايران و بلژيک را بازسازي کنيم و فرصت‌هاي جديدي را براي روابط اقتصادي فراهم آوريم.

نخست وزير ايالت فنلاندر بلژيک در ادامه با اعلام اينکه دولت فنلاندر در حال ايجاد دفتر تجاري در ايران است، بيان کرد: اميدواريم روابط تجاري بين ايالت‌هاي فنلاندر، والوني و بروکسل با ايران افزايش يابد چرا که اقتصاد ايران و بلژيک مي تواند مکمل يکديگر باشد. ما دروازه ورود به اروپا هستيم و ايران داراي نيروهاي انساني و شرکت‌هاي خصوصي است که بدين ترتيب طرفين مي‌توانند با اعتماد به يکديگر کار را پيش ببرند.
ايسنا1395/08/09
Bookmark and Share   شماره خبر :16305 تعداد بازدید :797

درج نظرات اخبار

نویسنده *  
نظر *  
کد ویژه
کد امنیتی
Captcha reload