OK

 

اقتصاد مقاومتي با سود بانکي ۲۸ درصد محقق نمي‌شود...

اقتصاد مقاومتي با سود بانکي ۲۸ درصد محقق نمي‌شود

در کنار مناقشاتي در خصوص صادرات و وضع عوارض برخي محصولات معدني از جمله سنگ ايران به وجود آمده است، نايب رييس هيات مديره انجمن سنگ آهن سيستم بانکي و مالي را يکي از موانع توسعه صنعت سنگ عنوان کرد.

به گزارش ايسنا، امروز (دوشنبه) مالک رحمتي در نشست خبري انجمن سنگ ايران با بيان اين‌که اکتشاف حلقه اول توسعه فعاليت‌هاي معدني است، گفت: ما زماني بايد از معادن به عنوان يکي از منابع اصلي توسعه انتظار پيشرفت داشته باشيم که زيرساخت‌هاي مربوط به آن را فراهم کنيم که اکتشاف حلقه اول پيشرفت و توسعه معادن و صنايع معدني است.

وي در ادامه با اشاره به چهار چالش پيش‌روي توليد سنگ کشور، عنوان کرد: در چهار محور براي پيشبرد اهداف صنعت سنگ مانع وجود دارد که اولين‌ آن محيط سياسي ايران يعني تحريم‌هاي بين‌المللي است که با وجود آنکه برجام و برخي توافقات بين‌المللي صورت گرفته است، اما همچنان خيلي اثرات آن باقي است که به خاطر اخلال در اجراي توافقات بوده يا اين‌که هنوز به مرحله‌ رفع کامل نرسيده است.

رحمتي افزود: دومين مانع توسعه سنگ نبود امنيت در منطقه است که مهم‌ترين آن اخلالي است که در بازار هدف ما به وجود آورده، يعني در حالي که عراق مهم‌ترين مشتري سنگ ايران بود و يا سوريه به عنوان يکي از بازارهاي سنگ ايران شناخته مي‌شد، امروز با وضعيت امنيتي که در آنها وجود دارد تقريبا به‌طور کامل اين بازارها را از دست داده‌ايم و اين بي‌امنيتي کمر توليدکنندگان سنگ را شکسته است.

وي در همين رابطه و در تشريح سومين چالش پيش‌روي صنعت سنگ، اظهار کرد: مشکل مالي و بانکي ديگر معضل پيش‌روي توليد در ايران است به‌طوري که کشورهاي رقيب ما علاوه بر اين‌که از انواع مشوق‌ها صادراتي و توليدي برخوردارند با وام‌هايي که بهره‌هاي دو تا چهار درصد دارند، توليد مي‌کنند، اما در ايران نرخ تسهيلات گرچه اسما ۱۸ درصد است ولي در عمل ما تسهيلات را ۲۸ تا ۳۰ درصد سود دريافت مي‌کنيم که تحقق اقتصاد مقاومتي با چنين سود بانکي خنده‌دار است.

نايب رييس هيات مديره انجمن سنگ ايران با بيان اين‌که موضوع وضع حقوق مالکانه و يا عدم دريافت مشوق‌هاي صادراتي از جمله معضلات پيش‌روي توليد صنايع معدني است، گفت: چهارمين محور چالش‌برانگيز پيش‌روي توسعه سنگ محيط قانوني و حقوقي موجود است؛ به‌طوري که هر سال با مشکل وضع حقوق مالکانه دست و پنجه نرم مي‌کنيم، در حالي که بايد اين موضوع را يک بار براي هميشه درباره‌ معادن حل بکنيم.

رحمتي ادامه داد: مشوق‌هاي صادراتي نيز از ديگر مسائلي است که در اين رابطه با دولت چالش داريم، چرا که هنوز دولت نتوانسته است به يک صادرکننده اين اطمينان را بدهد در يک سياست کلي نرخ‌هاي حمايتي براي يک برنامه بلندمدت تثبيت کند تا فعالين اقتصادي با خيال راحت در رابطه با بازاريابي و صادرات برنامه‌ريزي کنند.

وي اضافه کرد: متاسفانه در حوزه اکتشاف مشوق‌هاي لازم وجود نداشته است و امروز به خاطر عدم دستيابي به منابع جديد ذخائر کشف شده قديمي در حال اتمام است به‌طوري که در زماني ما توليدي حدود ۱۷ تا ۱۸ ميليون تن سنگ داشتيم که امروز به خاطر فقر به ذخائر زير ۱۲ ميليون تن رسيده است.

نايب رييس هيات مديره انجمن سنگ ايران با تاکيد بر اين که در حوزه فرآوري مشکلي وجود ندارد، ادامه داد: اکنون حدود ۱۹۰۰ کارخانه فرآوري موجود است، اما براي ايجاد چرخه ارزش بايد تمام اجزاي آن از اکتشاف و استخراج گرفته تا فرآوري به شکل متوازن رشد کند.

خارجي ها با تعرفه ۱۰۰ درصد هم خطرناک هستند

در ادامه اين نشست ابوالقاسم شفيعي - رييس انجمن سنگ ايران - با بيان اين که صنعت سنگ از معادن گرفته تا فرآوري در شرايط بحراني قرار گرفته‌اند، گفت: به گونه‌اي که از حدود ۱۸۰۰ معدن سنگ تزييني داراي پروانه، حدود ۴۰ درصد آنها به دليل رکود اقتصادي و نداشتن بازارمتوقف شده‌اند و بقيه معادن نيز عمدتا با ظرفيت بسيار پايين فعاليت مي‌کنند؛ به طوري که از ظرفيت توليد ۲۷ ميليون تني معادن سنگ تزييني کشور، طبق آمار رسمي وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال گشته ۱۳.۱ ميليون تن استخراج شده است که کمتر از ۵۰ درصد از ظرفيت اسمي معادن بوده و صادرات سنگ‌کوپ با ۳۷۰ هزار تن کمتر از سه درصد کوپ توليدي است.

وي با اشاره به کشور هاي موفق در حوزه سنگ ادامه داد: تجربه کشورهايي نظير چين، هند، ايتاليا و ترکيه  که در حوزه سنگ موفق بودند نشان مي‌دهد که حجم قابل توجهي از توليدات سنگ آنها به صورت کوپ، صادر مي‌شود و حتي بعضا در عين واردات سنگ کوپ، صادرکننده کوپ از معادن خود هستند، زيرا با توجه به سطح تکنولوژي و توان توليد، ارزش افزوده ناشي از صادرات برخي اقلام سنگ‌کوپ نسبت به فرآوري و توليد آن بيشتر است.

رييس انجمن سنگ با اشاره به آمار صادرات سنگ کوپ در دنيا گفت: هند دومين توليدکننده و بزرگ‌ترين صادرکننده کوپ دنيا همچنين ترکيه سومين توليدکننده سنگ کوپ دنياست که ۴۵ درصد سنگ کوپ توليدي خود را صادر مي‌کند يا ايتاليا دومين واردکننده سنگ کوپ در دنيا و پنجمين صادرکننده سنگ‌کوپ است که ۲۲ درصد از کوپ‌هاي توليدي خود را صادر مي‌کند.

وي با انتقاد از عوارضي که براي صادرات سنگ وضع شده است اظهار کرد: اگر منظور از عوارض اين است که فرآوري بالا رود بايد بگويم که اين‌طور نيست. مشکل فرآوري ما نبود بازارهاست. برخي از سنگ‌هاي خارجي مشابه سنگ‌هاي ايران از سنگ ما بسيار ارزان‌تر است. ۹۷ درصد از سنگ توليدي کشور را در اختيار دارند، اگر مي‌شود چرا بريده را صادر نمي‌کنند اگر دولت مي‌خواهد براي کسري بودجه عوارض بگيرد آن يک بحثي است. مسلما دولت نياز به درآمد دارد اين هم يک منبع درآمدي بسيار ناچيز مي‌تواند باشد، اما اگر دولت قصد دارد که از اين طريق فرآوري را بالا ببرد، اشتباه است.

ايسنا
1395/09/29
Bookmark and Share   شماره خبر :18304 تعداد بازدید :760

درج نظرات اخبار

نویسنده *  
نظر *  
کد ویژه
کد امنیتی
Captcha reload